Chebský zpravodaj

  • Chebský zpravodaj
    Každý měsíc přináší programy kin a divadel, informace o výstavách, koncertech v regionu Cheb-Františkovy Lázně-Aš. Možnost účinné inzerce za výhodné ceny.

  • Na cestě ke Spokojenému kraji
    Letos v únoru se do volebního souboje o krajské zastupitelstvo přihlásilo nové hnutí Volba pro Karlovarský kraj...

  • Roste ve vaší obci Strom roku 2016?
    Jubilejní patnáctý ročník celostátní ankety Strom roku opět hledá stromy se zajímavým příběhem. Anketa je příležitostí, jak získat pro...

  • Josef Laufer: Roura od kamen
    „Mnohokrát jsem byl osloven, abych o sobě vydal sepsané spisy, jak je tomu zvykem u lidí s nepřehlédnutelným obličejem. Paměť je věc ošidná...

  • Cesty za sluncem
    Říkal prý J.W.Goethe, že krásná tvář mladého člověka vychází z přirozenosti, kdežto krásný starý člověk je umělecké dílo. Určitě...

Chebáček

Chebský zpravodaj - časopis pro Cheb a okolí

Chebský zpravodaj je kulturně-společenský měsíčník. V každém čísle dále najdete cestopisné seriály, informace o nových knihách, soutěže o hodnotné ceny a mnoho dalších zajímavostí.
Chebský zpravodaj vychází měsíčně v nákladu 10.500 výtisků. 7.000 ks je distribuováno přímo do poštovních schránek firem a domácností v Chebu. Stránky Chebského zpravodaje jsou k dispozici i firmám pro jejich účinnou prezentaci za velmi výhodné ceny. Více zde: Reklama Cheb

Články

Chebský jazzman slavil osmdesátiny

publikoval: Jan Novotný

Legendární chebský jazzman Zdeněk Paštika oslavil plný svěžesti své kulaté osmdesátiny. Při této příležitosti ho přijal starosta Chebu Pavel Vanoušek. Popřál mu, a nechyběl ani dar - kniha a příležitostná známka města Cheb. Došlo i na rozpravy o životě Zdeňka Paštiky a o jeho největší životní lásce – jazzu.

Do Chebu se Zdeněk Paštika přestěhoval počátkem roku 1949. V té době už byl velkým fanouškem jazzu. V Německu podle Zdeňka Paštiky vysílala pro americké vojáky řada stanic, které se v Čechách daly naladit. A hrála se prý hlavně swingová muzika. Paštika také pravidelně vyrážel na koncerty do Prahy, a to mu v té době ještě nebylo ani šestnáct. Zato už jako správný jazzový fanoušek nosil klobouk.
Hned po příchodu do Chebu začal Zdeněk hrát se studenty zdejšího gymnázia. Později založil s kolegou Jiřím Baierem, další výraznou osobností chebské hudební scény, divadélko Reflex. Na začátku 60. let dal pak dohromady kapelu Cat Club, kterou, jak sám říká, složil z nejlepších muzikantů široko daleko. „Také jsem díky tomu dostal nálepku rozbíječe kapel,“ poznamenal s úsměvem. „Do Svobody chodilo v té době na odpolední čaje šest set, někdy sedm set lidí. Hráli jsme vždycky od čtyř odpoledne až do deseti do večera. Honorář byl z dnešního pohledu směšných 45 korun.“ Počátkem 60. let hrál vedle toho také v kapele právě vzniklé profesionální chebské divadelní scény.
V sedmdesátých letech působil v taneční skupině Sextet. „S tou jsme na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vyrazili na dva roky do tehdejšího západního Německa. Vydržel jsem s nimi asi až do dvaaosmdesátého. Michal David a podobné kousky, které se postupně začaly v repertoáru objevovat, mě už přestaly bavit.“
„Po revoluci se Zdeněk k jazzu vrátil. S pražskými Jazz Unity si třeba zazpíval i v legendární Redutě. S mladými muzikanty dal dokonce dohromady kapelu ­Groove. Stál také u zrodu dnes už tradičního festivalu Jazz Jam, který s partou dalších jazzových nadšenců poprvé uspořádal v roce 1995,“ uvedl Tomáš Ivanič z chebské radnice.

Reklama

Doporučujeme

Reklama



Reklama