Chebský zpravodaj

 • Chebský zpravodaj
  Každý měsíc přináší programy kin a divadel, informace o výstavách, koncertech v regionu Cheb-Františkovy Lázně-Aš. Možnost účinné inzerce za výhodné ceny.

 • Na cestě ke Spokojenému kraji
  Letos v únoru se do volebního souboje o krajské zastupitelstvo přihlásilo nové hnutí Volba pro Karlovarský kraj...

 • Roste ve vaší obci Strom roku 2016?
  Jubilejní patnáctý ročník celostátní ankety Strom roku opět hledá stromy se zajímavým příběhem. Anketa je příležitostí, jak získat pro...

 • Josef Laufer: Roura od kamen
  „Mnohokrát jsem byl osloven, abych o sobě vydal sepsané spisy, jak je tomu zvykem u lidí s nepřehlédnutelným obličejem. Paměť je věc ošidná...

 • Cesty za sluncem
  Říkal prý J.W.Goethe, že krásná tvář mladého člověka vychází z přirozenosti, kdežto krásný starý člověk je umělecké dílo. Určitě...

Chebáček

Chebský zpravodaj - časopis pro Cheb a okolí

Chebský zpravodaj je kulturně-společenský měsíčník. V každém čísle dále najdete cestopisné seriály, informace o nových knihách, soutěže o hodnotné ceny a mnoho dalších zajímavostí.
Chebský zpravodaj vychází měsíčně v nákladu 10.500 výtisků. 7.000 ks je distribuováno přímo do poštovních schránek firem a domácností v Chebu. Stránky Chebského zpravodaje jsou k dispozici i firmám pro jejich účinnou prezentaci za velmi výhodné ceny. Více zde: Reklama Cheb

Články

Po stopách jednoho šlechtického rodu - Notthaffti v Euregio Egrensis

publikoval: Jan Novotný

Krajské muzeum Cheb spolu s Muzeem Chebska v Marktredwitz připravuje přeshraniční historickou výstavu Po stopách jednoho šlechtického rodu - Notthaffti v Euregio Egrensis.
Jak vypadal život šlechty v pohraničí v průběhu minulých století? Jak probíhalo osidlování v příhraničním prostoru mezi Horními Franky, Horní Falcí a Čechami? Jak žili Notthaffti ve svých hradech a zámcích, jaká práva a povinnosti měli? Tyto a další otázky budou zodpovězeny nejen výstavou v Chebu a v Marktredwitz, ale také ve výpravném dvojjazyčném katalogu.

Ministeriální rod Notthafftů žil v dnešním příhraničním regionu mezi Bavorskem a Čechami po mnohá století. Ve 13. století založili Notthaffti hrad Vildštejn ve Skalné a hrad v Sokolově. Od roku 1310 jsou členové rodu doloženi jako říšští lesmistři v chebských lesích. Ačkoliv záhy opustili dnešní Chebsko, drželi zde prakticky až do 19. století celou řadu lén. V 19. století však rod chudne a v roce 1952 vymírá po meči.

Výstava v Krajském muzeu Cheb a v kapli Chebského hradu seznámí návštěvníky s kolonizací Chebska v 11. a 12. století a s každodenním životem ve středověku. Jak lidé žili, bydleli, cestovali, pracovali či jak trávili volný čas bude ukázáno nejen na příkladu šlechtického rodu Notthafftů. Druhá část výstavy je instalována v prostorách Muzea Chebska v Marktredwitz a zaměřuje se na časové období od konce středověku do 20. století.

Vernisáž výstavy v Krajském muzeu Cheb se koná 19. května 2006 od 18 hodin a v Muzeu Chebska v Marktredwitz potom v sobotu 20. května od 11 hodin. Výstava i katalog vzniká za finanční podpory EU Interreg III. a podpory Nadace Hanse Gutmanna.

Výstava potrvá do 5. listopadu 2006

Reklama

Doporučujeme

ReklamaReklama